2010. július 13., kedd

Wisconsin és a farmerek

A legújabb dolgot amire nagyon rákattantam, úgy hívják, CSA, azaz Community Supported Agriculture. Erről a 151 oldalas "The Guide to Graduate Student Life"-ban olvastam, és kiderült, hogy azok az emberek sem igen ismerik ezt a lehetőséget, akik már hosszabb ideje itt laknak.

Szóval mi is ez? Egy együttműködés helyi farmerek és a lakosság között. Van egy hosszú lista azokról a farmokról, akik ebben a programban részt vesznek. A lakó ezek közül választhat egyet akivel együttműködik. Ez azt jelenti, hogy a mezőgazdasági év elején (farmtól függően április, május) fizet a farmnak x dollárt, a farm pedig ezért cserébe minden héten készít neki egy csomagot az épp termő friss zöldségekből és gyümölcsökből. Különböző csomagokra lehet előfizetni: hetente egy csomag, kéthetente egy csomag, de van rugalmas változat is, ami úgy működik, hogy az ember mondjuk 14 csomagra fizet elő, és azokon a heteken hoz el egyet, amikor szüksége van rá.

A csomagokat a farmokon, vagy kijelölt szétosztóhelyeken lehet átvenni. Amelyik farm ajánlatát részletesebben megnéztem, az kb. $30-t kér egy csomagért, ha egy évre fizetsz elő, és kb. $35-t, ha rugalmas csomagot választasz. Kicsit ez soknak tűnik, de amit adnak, az is sok: nagyjából egy két felnőttből és két gyerekből álló családnak elég egy hétig.

Viszont rengeteg előnnyel jár: friss, jó minőségű termék, nem a piaci tömegben kell összeválogatni a dolgokat, és honlapokon, vagy a csomaggal járó újságban recepteket, tanácsokat is adnak a zöldségek felhasználásához. Nagyon jó, nem?

Egy ekkora csomag kettőnknek sok lenne, és sajnos olyan opciót nem láttam még, hogy a csomag méretét csökkentik, csak olyat, hogy ritkábban jön a csomag. De az azt talán érdemes megfontolni, hogy valakivel szövetkezünk, és egyik héten ez, másik héten az megy a csomagért. Csak hát 2 hét múlva már nem olyan friss a cucc. Mondjuk a zöldségnek egy része elálló (pl. krumpli, hagyma), lehet, hogy lehet meg lehet úgy oldani, hogy semmi ne romoljon meg. A másik lehetőség, hogy lemondunk a húsról és egyéb kajákról, és a zöldséget is zöldséggel esszük. Az egyik farmnak a csomagjairól pl. itt láthattok képeket:

Sajnos az alapcsomag általában csak zöldséget tartalmaz. A gyümölcsre külön kell előfizetni. Akinek sok ideje van, megnézegetheti a farmok listáját, és kereshet olyat, amelyik nemcsak brutál nagy adagokat szállít, hanem kisebbeket is, és azokat nem ugyanolyan áron ($30), mint a családi csomagokat. Sőt, olyat lenne a legjobb találni, ahol zöldséget és gyümölcsöt lehet egy csomagban rendelni. http://www.macsac.org/farmlist.html.

Akinek pedig nincs sok ideje, de ennek ellenére mégis olvassa ezt a blogot, néha írhat egy-egy megjegyzést, kommentet, csak hogy érezzem, hogy szavaim meghallgatásra (azaz elolvasásra) találnak.

8 megjegyzés:

  1. Nagyon tetszik ez a farmeres megoldás, szerintem biztos találtok olyan farmot, ami hajlandó feleakkora csomagot is összeállítani, nem? Pont ez lenne benne a pláne, hogy annyi kaja jön, amennyire szükségetek van, jó minőségben, közelről és még az eladónak is külön jó, hogy van rendszeres vevője... Vagy idealizált világban élek?

    VálaszTörlés
  2. A termelőnek ez azért is nagyon jó, mert már a szezon előtt megkapja a teljes összeget, így például kevésbé szorul rá a bankok hiteleire.

    Szerintem sokat számít, hogy friss zöldséget hoznak, mellesleg nagyon kényelmes is, mert csak annyit kell folgalkozni a zöldségvásárlással, hogy elmész valahova, és felveszed a csomagodat. Gyerünk, szervezzétek meg ezt Magyarországon is!

    VálaszTörlés
  3. Nekem tetszik ez :). Rendelhetünk egy kosarat, a maradékot meg lefagyasztjuk, jó lesz az télen. A legtöbb zöldségfélét elég jól le lehet fagyasztani akár főzelékformában, akár nyersen.
    Attól félek, hogy Magyarországon a zöldségeskosárnak csak a tetején lennének szépek a dolgok... persze lehet, hogy túl negatív vagyok :)

    VálaszTörlés
  4. Vagy csak az első néhány csomag lenne szép...

    Ez a fagyasztás dolog azért nem menne, mert akkorák hónapok alatt annyi halmozódna fel, hogy nem tudnánk megenni. Ha az összes ételt amit eszünk magunk főznénk, akkor elfogyna ez a mennyiség is, de ez nem valószínű. :) Már csak azért sem, mert a matekos épülethez közel van egy hely, ahol ebédidőben kinyit egy csomó bódé, ahol viszonylag olcsón lehet friss, meleg és különleges ételt enni. Egész életemben eddig nem ettem annyi ázsiai kaját, mint itt egy hét alatt. Kínai, indonéz, thai, stb. minden van. Sőt Közép-Amerikai és Kelet-Afrikai bódé is van. Ezek a kaják sokkal jobbak és olcsóbbak is, mint a legtöbb amerikai szendvicslánc kínálata.

    VálaszTörlés
  5. Meddig tart kint az ebédidő? Angliában 1-kor fogta magát, és minden kifőzde bezárt...

    VálaszTörlés
  6. Ma még 3 után is nyitva volt az egyik kínai bódé, de tegnap 5-kor már csak egy szendvicses helyen tudtam enni. De szerintem dél előtt nem sok ember ebédel. 11-kor még csak az indonéz bódé volt nyitva. Valami tofus kaját ettem, elég silány volt...

    VálaszTörlés
  7. ez a farmos dolog nekem is nagyon teetszik!!! =)
    mindenképp írjátok róla, ha sikerül jó csomagot találni!!! kíváncsi lennék, milyen is pontosan... =)

    VálaszTörlés
  8. Nem tennének hibás árut a csomag aljára nálunk sem. A rendszer lényege, hogy a termelő előre tudja, kinek dolgozik, ez pedig óriási ösztönzés a jó munkára. Ráadásul ezekben a TÉSZ-ekben (termelő- és értékesítő-szövetkezetekben) mindenki ismer mindenkit, elég kicsik ahhoz, hogy gyorsan híre menjen, ha valaki más kárára próbált jól járni.

    Magyarországon egyelőre gyerekcipőben, privát szervezésben, de már van ilyen.

    VálaszTörlés